دنیای امروز به سرعت در حال رشد و تغییر است و هر کس برای سازگاری و مطابقت با این تغییرات باید به بهبود و توسعه فردی اهمیت بدهد. این موضوع تنها به کارمندان و کارآفرینان و کسانی که هر روز با کارهای سخت و سنگین اداری سر و کار دارند مربوط نمی شود بلکه هر انسانی در زندگی خود باید برنامه ای برای رشد و ترقی خود تنظیم کند و این امر را به عنوان یک ماموریت مهم در زندگی خود بداند.

مبحث توسعه فردی زیرشاخه های فراوانی دارد و موضوعات مختلفی مانند رشد تحصیلی، اجتماعی، شغلی و…را در بر می گیرد. ما در این مقاله تمرکز خود را بر روی توسعه شغلی معطوف کرده ایم. اما ابتدا باید بدانیم که توسعه فردی چیست و برنامه توسعه فردی چه کمکی به ما می کند. توسعه فردی در تعریفی ساده شامل پیشرفت هایی است که به فرد کمک می کند در زمینه های مختلف شغلی، تحصیلی یا موارد دیگر عملکرد بهتری داشته باشد و در مسیر درست‌تری به سوی اهداف خود گام بردارد.

رشد و توسعه فردی

برنامه توسعه فردی (Individual Development Plan)

در اصل برنامه توسعه فردی یا IDP یک نقشه برنامه ریزی مکتوب است که خلاصه ای از هدف های بلندمدت و کوتاه مدت را در سال های پیش رو مشخص می کند. با وجود این که راه های زیادی برای تقسیم بندی مراحل برنامه توسعه فردی وجود دارد اما به طور کلی آن را می توان به 3 دسته تقسیم کرد.

 1. اهداف بزرگ خود را مشخص کنید.
 • فهرستی از اهداف بزرگ و بلند مدت خود را که می خواهید طی یک سال پیش رو به آن ها دست یابید تهیه کنید مثلا:

_ میخواهم در سال پیش رو کسب وکارم را در یک گردهمایی ارائه دهم.

_ میخواهم توانایی و مهارتم را در برقراری ارتباط تحقیقاتم با شنوندگان مختلف، گسترش بدهم.

_ میخواهم با تحقیقات شغلی خود در حوزه مشاغل در صنعت کسب و کارم را گسترده کنم.

 1. اهداف بلندمدت و دور از دسترس خود را هوشمندانه به چند هدف کوچک، کوتاه مدت و دست یافتنی تقسیم کنید.
 • مقصود های ویژه ای برای خودتان تعیین کنید تا به شما برای دست یافتن به هدفتان کمک کنند.
 • گاهی لازم است برای رسیدن به یک مقصود، چند فعالیت مجزا انجام دهید.
 • اگر متوجه شدید پروژه ای شما را از مسیر هدف اصلی‌تان دور می‌کند برای جلوگیری از آن قاطعانه تصمیم گیری کنید.
 1. در فواصل زمانی مشخص پیشرفت خود را ارزیابی کنید.
 • برای مرور کارهایتان جدول زمانی تهیه کنید تا از اینکه در مسیر درستی قرار دارید مطمئن شوید.
 • برای ملاقات منظم با یک مشاور شغلی، مربی، سرپرست کارتان یا محقق دیگری در زمینه کاری‌تان، یک برنامه ریزی در نظر بگیرید و در مورد پیشرفتتان و اهدافی که دارید با او بحث کنید.
  توسعه فردی

توسعه شغلی چیست؟

اکثر مردم مقدار قابل توجه و ارزشمندی از طول عمرشان را به کار کردن مشغولند. احتمالا شما هم افراد بسیاری را در اطراف خود دیده اید که از زندگی شغلی خود رضایت کافی ندارند. اگر پای صحبتشان بنشینید احتمالا به شما می گویند که درست مانند یک ربات کار می کنند و دچار یک روزمرگی خسته کننده شده اند. این روزمرگی اغلب به دلیل بی توجهی به امر مهمی به نام توسعه شغلی است.

وقتی کسی به پیشرفت شغلی خود توجه می کند، نقاط قوت و ضعف خود را شناسایی کرده، سپس برای بهبود مهارت های خود سخت کار می کند. همچنین این فعالیت شامل یادگیری نقش ها و جستجوی فرصت های پیشرفت است که همین مسئله باعث پویایی و رها شدن از بلای روزمرگی می شود.

رشد و توسعه شغلی، شامل فعالیت هایی از گزینش شغل تا بهبود مهارت ها و پیشرفت در مسیر شغلی شماست. این فرایند به صورت مادام العمر شما را درگیر خودشناسی، یادگیری و تصمیم گیری می کند تا در نهایت بتوانید به هر یک از اهداف شغلی خود دست یابید و از زندگی کاری خود رضایت و خشنودی کافی داشته باشید.

توسعه فردی

برنامه توسعه شغلی (Career Development Plan)

برنامه توسعه شغلی یا CDP یک استراتژی شخصی است که برای کمک به کارمندان در دستیابی به اهداف شغلی آنها استفاده می شود. یک برنامه توسعه شغلی شامل اهداف کوتاه مدت و بلند مدت مربوط به شغل کارکنان است و باید شامل نقاط قوت و آرزوهای شغلی آینده کارکنان باشد.

توسعه شغلی از چه زمانی شروع می شود؟

این فرآیند می تواند از زمانی شروع شود که فرد بسیار کم سن و سال و جوان است و در مورد راه های مختلف کسب درآمد و تامین هزینه های زندگی شروع به آموختن می کند. این روند بخشی از رشد انسان است و می تواند تا آخر عمر طول بکشد.

به عنوان مثال وقتی یک کودک متوجه می شود که برخی از افراد خلبان، پلیس یا پزشک هستند، این آغاز روند توسعه شغلی را نشان می دهد. گرچه آنها در نهایت در سن نوجوانی یا جوانی شروع به کار می کنند اما اولین جرقه ها از دوران کودکی می خورد.

برنامه توسعه شغلی در سازمان ها

این برنامه ها در سازمان ها معمولا می توانند یک استراتژی برد- برد باشند چرا که هم به صورت فردی به کارمندان سود می رسانند و هم برای آن سازمان مفید هستند. کارمندان از این جهت سود می برند که پیاده سازی یک برنامه توسعه فردی به آنها در تقویت دانایی ها، مهارت ها و تجربه هایشان کمک می کند.

از طرفی صلاحیت های بهبودیافته به ایشان کمک می کند که اهداف شغلی و شخصی خود را به دست بیاورند چه در داخل سازمان و چه در زندگی شخصی. همچنین سازمان ها از رشد و توسعه توانمندی های کارکنان و برنامه ریزی حجم کار بهبودیافته منفعت می برند. کارایی یک کارمند با صلاحیت، علاوه بر مزیت پیشرفت اخلاقی و رضایت شغلی می تواند بر سازمان نیز تاثیر بسزایی بگذارد.
توسعه فردی

چند نکته مهم درباره برنامه توسعه شغلی

1.حوزه های مسئولیت پذیری: این برنامه ها حوزه هایی از مسئولیت را که به کارمندان اختصاص داده شده توصیف می کنند که دقیقا شرح موقعیت او و صلاحیت هایی که لازم دارد را مشخص می کند.

2.فرایند های رشد: هر حوزه مسئولیتی دست کم با یک یا چند فرایند رشد ویژه همراه است که باعث می شود کارمندان آن شایستگی لازم کارشان را به دست بیاورند.

3.خطوط زمانی و نقاط عطف: زمان شروع فرایند توسعه فردی، نقاط عطف پیشرفت، تاریخ اتمام فعالیت و رسیدن به نتیجه ها، همه از مواردی است که در برنامه توسعه فردی کارمندان باید مورد توجه قرار گیرد و مشخص باشد.

 

 

 

What's your reaction?
نمایش دیدگاه هاپنهان کردن دیدگاه ها

نظر دهید