مذاکره گفت‌وگویی است استراژیک با هدف پیداکردن راه حلی برای مسائل مشخص به شیوه ای که برای دو طرف مقابل قابل قبول باشد. هدف اصلی اصول و فنون مذاکره این است که از بحث و اختلاف دوری کرده و یک توافق دو جانبه یا چند جانبه را به همراه داشته باشد.

تاثیر مذاکره در زندگی ما بسیار زیاد است. البته بستگی دارد چقدر در مذاکره مهارت و استعداد داشته باشید. باید به این نکته توجه کنیم اشتباهات رایجی در اصول و فنون مذاکره وجود دارد که ‌باید به آن‌ها پرداخت و از انجامشان جلوگیری کرد. زیرا امکان این که با روش های اشتباه مذاکره را به اختلاف بین خود و دیگران تبدیل کنید بسیار است.

اصول و فنون مذاکره

مذاکره کننده حرفه ای چه ویژگی هایی باید داشته باشد؟

اگر می‌خواهید در هر مرحله از زندگی مذاکره کننده خوبی باشید باید آن را تمرین کنید. حال ما در راستای پیشرفت و مهارت شما‌، در ادامه تصمیم داریم مراحلی که در فرآیند مذاکره از شما یک مذاکره کننده حرفه ای می‌سازد را بیان کنیم.

آماده سازی قبل ازمذاکره

از مقدماتی که برای هر مذاکره کننده حائز اهمیت است، آماده سازی قبل از شروع مذاکره می باشد. تاریخ دقیق مذاکره را باید بدانید تا آمادگی لازم را داشته باشید. همچنین برای اینکه بدانید اهداف از مذاکره چیست، سوابق و اطلاعاتی از فرد مقابل داشته باشید.

شرح قوانین

بعد از اینکه آماده سازی های مورد نیاز صورت گرفت‌، شخص باید مقررات و روش های مذاکره با فرد مقابل را برای خود تعیین کند. قوانینی مانند اینکه مذاکره به کجا خواهد رسید یا از نظر زمانی چه محدودیت هایی باید وضع شود.

دو طرف مذاکره کننده، نیازهای اصلی و اهداف خود را به صورت کاملا شفاف در روز مذاکره بیان می کنند و زمانی را برای اطلاع رسانی در نظر می‌گیرند تا از اهمیت اهدافی که دارند با هم گفت‌و‌گو داشته باشند.

رابطه زبان بدن و مذاکره

از دیگر روش های مهم و موثر در اصول و فنون مذاکره زبان بدن می باشد که می تواند به تنهایی یک متغیر اصلی برای روابط شخصی و فردی به شمار بیاید. ولی درصد ارتباطات غیر کلامی از این نظر که از ما چه می پرسند و چه می خواهند متفاوت است.

دست های ضربدری بسته شده روی سینه یا دست به سینه نشستن فرد حالت تدافعی او را نشان می دهد. یا ارتباط چشمی بدون بر هم زدن پلک و گذاشتن دست زیر چانه توجه و علاقه فرد را نشان می دهد. این موارد مثال هایی از زبان بدن بودند که با جست وجو می‌توانید اطلاعات بیشتری در این حوزه کسب کنید و بفهمید در سر طرف مقابلتان چه می‌گذرد.
اصول و فنون مذاکره

بیشتر گوش دهید

گوش دادن از مهمترین قسمت های اصول و فنون مذاکره محسوب می‌شود که برای ارتباط گرفتن سازنده و مفید با دیگران کمک شایانی می‌کند. وقتی بیشتر گوش می‌دهید و کمتر سخن می‌گویید، سبب می‌شود بیش از آنکه اطلاعات بدهید، اطلاعات را از طرف مقابل دریافت کنید. این مسئله همواره در طول مذاکره شما را در موضع قدرت قرار می‌دهد و فردی مطمئن و قابل اعتماد جلوه می‌دهد. به این ترفند توجه داشته باشید افرادی که ساکت هستند و شنونده خوبی به شمارمی‌آیند، در مقایسه با دیگر افراد محترم‌تر و شخص مناسب‌تری برای مذاکره هستند.

از خانواده و دوستانتان شروع کنید. بیشتر به حرف هایشان گوش دهید، وسط حرف آن‌ها نپرید و در کلام صبور باشید تا در مکالمه ای که با افراد دارید ریتمی طبیعی ایجاد کنید. اگر در جلسات فردی و گروهی هم شرکت کنید چون از روش بالا استفاده کردید مذاکره برایتان آسان‌تر بوده و مذاکره کننده تاثیرگذاری خواهید بود.

قبل مذاکره تحقیق کنید

اگر می‌خواهید مذاکره کننده قابل اعتماد و حرفه ای باشید، باید حتما قبل از رفتن به مذاکره در مورد موضوع تحقیق و پژوهش لازم را انجام دهید. این موضوع می تواند شامل موارد مهم مثل قیمت سکه و دلار باشد یا موضوع ساده ای مثل تابستون کجا بریم؟

حالا چطور بفهمیم که چگونه و به چه طریقی بر روی موضوع مذاکره تحقیق کنیم؟ نباید بدون در نظر گرفتن جوانب مختلف تحقیق کرد زیرا شانس موفقیت شما در مذاکره را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود افراد حرف شما را جدی نگیرند.

پادکست های مختلف را گوش دهید. اگر در زبان انگلیسی مهارت دارید می‌توانید از این فضا استفاده کنید. چرا که در پیشرفت شما در این مرحله بسیار موثر است. پیدا کردن مقاله از منابع معتبر و همچنین جستجو و جمع آوری اطلاعات موثق روش مناسب و خوبی می‌باشد

مقید به اصول خودتان باشید

شما در جایگاه یک شخص حقیقی که مدیر کسب وکار خود هستید، برای خود یک سری چهارچوب، اصول یا قواعد دارید که خط قرمزتان محسوب می‌شود و در صورت رد شدن طرف مقابل از خط قرمزی که دارید باید مذاکره را ترک کنید.

اصول و فنون مذاکره

انواع مذاکره کدامند؟

برای پیشرفت و ترقی در کسب و کار باید مهارت مذاکره را به خوبی بلد باشید. در همین راستا باید مشخص کنید که می‌خواهید مذاکرات خود را به چه روشی جلو ببرید.به طور کلی مذاکره به دو دسته اصلی تقسیم می‌شود که عبارت است از‌:

  1. مذاکره توزیعی: در این نوع از مذاکره دو طرف بدون داشتن اطلاعات قبلی وارد مذاکره با یکدیگر می‌شوند. به طور قطع این را هم باید در نظر داشت در این نوع از مذاکرات خبری از رابطه بلند مدت بین طرفین وجود نخواهد داشت. خرید و فروش خانه یا ماشین از بهترین مثال ها برای این نوع مذاکره می‌باشد که بحث چانه زنی در آن رواج دارد.
  2. مذاکره تلفیقی: مذاکره تلفیقی یا یکپارچه که به معنای متصل شدن چند بخش مختلف و تشکیل یک بخش واحد می‌باشد. افراد با پیوستن به یکدیگر یک هدف واحد را دنبال می‌کنند و معمولا چون اعتماد بیشتری به هم دارند، به روابط بلند مدت منجر خواهد شد.
    اصول و فنون مذاکره

اصول مذاکره تاثیر گذار

از طریق مشاهده مذاکره دیگران و بررسی نتایجی که در بر دارند اصولی می‌توان وضع نمود که به موفقیت منتهی خواهد شد. برخی از این اصول و فنون شامل موارد زیر می‌باشد:

  • آگاهی از کاری که می‌خواهید انجام دهید داشته باشید.
  • یک برنامه قبل از شروع مذاکره برای خود تعیین کنید.
  • در مورد شریک خود مطالعه کنید و شناخت خوبی از او داشته باشید.
  • از مذاکره با خودتان خودداری کنید.
  • همواره به خاطر داشته باشید برای مذاکره یا تجدید آن حتما دو طرف حضور داشته باشند.
  • تلاش کنید در پی یک نتیجه برد-برد باشید.

امیدواریم این مطالب برای شما مفید و اثرگذار بوده باشد و بتوانید از این اصول و فنون مذاکره به صورت کاربردی استفاده لازم را داشته باشید.

 

 

What's your reaction?
نمایش دیدگاه هاپنهان کردن دیدگاه ها

نظر دهید