بدون شک خلاقیت و نوآوری یکی از جالب ترین ویژگی های انسان است که ابعاد مختلف زندگی وی را تحت تاثیر قرار می دهد. از زمانی که انسان های اولیه با خلاقیت خود مسائل و مشکلات مختلف را حل می کردند تا عصر حاضر انبوهی از دستاوردها و نوآوری های علمی به وجود آمده که محصول همین خلاقیت است.

حال اگر بخواهیم یک جواب ساده به این سوال بدهیم که چرا خلاقیت در زندگی روزمره مهم است، می توان گفت که خلاقیت و نوآوری زندگی را بی نهایت جالب و سرشار از رضایت می کند. خلاقیت روشی است برای زندگی که اصالت موضوع را حفظ کرده و بین ایده های به ظاهر متناقض ارتباط منحصر به فردی برقرار می کند.
خلاقیت

نقش خلاقیت در رشد فردی

در عصری که مردم با حجم زیادی از دانش احاطه شده اند و مدام در حال جمع آوری اطلاعات مختلف هستند به مرور بهره وری و کارایی نیز پایین آمده و رشد چندانی را شاهد نخواهیم بود. اینجاست که باید به فکر داشتن تفکر خلاق در عرصه های مختلف باشیم و این مهارت را در خود تقویت کنیم.

ما اغلب در مورد موضوع خلاقیت به عنوان ساختن چیزی فکر می کنیم، اما در واقع مفهوم اصلی کلمه به معنای “رشد” است. هنگامی که خلاق هستیم، احساس می کنیم جهان و همه آنچه در آن می باشد، کاملا زنده است. محصولات جانبی خلاقیت برخی از دستاوردهای مهم تمدن بشری هستند؛ از اختراع چرخ گرفته تا تکنولوژی حال حاضر همگی راهی برای پیشرفت بیشتر بوده است.

تقویت این مهارت، باعث ارتقاء نوآوری و استقلال فکری در زندگی ما شده که با قرار گرفتن در محیط های خلاق به رشد و توسعه فردی نیز کمک می کند. خلاقیت سرمایه ای است که باز کردن پنجره های آن برای نسل های جدید علاوه بر رشدی فردی به توسعه جامعه نیز کمک می کند.

تمرکز بر روی این موضوع باعث نمایان شدن راهکارهای جدید برای حل مسئله شده که به تقویت ذهن نیز کمک می کند. از طرفی داشتن یک ذهن خلاق درک بهتری از چالش ها و مشکلات به مخاطب می دهد تا به راحتی با آن ها کنار بیاید.

ذهن ما و خلاقیت

وقتی در حال انجام کاری خلاقانه هستیم، واقعا چه چیزی در ذهن ما فعال است؟ محققان با مطالعه و ردیابی فعالیت مغز برخی از خوانندگان سبک آزاد رپ (رپرها)، در این باره تحقیقاتی کرده اند که نتایج جالبی را در پی داشته است.

به نظر می رسد قسمت هایی از مغز ما که در مورد مسائل روزانه به طور معمول استفاده می شود هنگام داشتن یک فکر خلاقانه کاملا خاموش هستند، و زمانی سایر قسمت های ذهن ما که روزمره با آن درگیر هستیم فعال هست که خلاقیت کنار گذاشته می شود.

در این بررسی نشان داده شده که قشر جلوی میانی مغز در حین بداهه پردازی فعالیت بیشتر داشته اما در قشر جلوی پیشانی پشتی این فعالیت کمتر بوده است. عملا مغز انسان در حین بیان یا انجام یک کار خلاقانه، فرآیندهای بدون سانسور بیشتر و تمرکز بیشتری از خود را نشان می دهد.

خلاقیت

از بدو تولد تا به امروز

همانطور که اشاره کردیم مهارت تفکر خلاق روشی است برای زندگی کردن که بین ایده ها و جنبه های متناقض ارتباط معنایی و منحصر به فرد برقرار می کند. یک ذهن خلاق به دنبال راهکارهای ساده ای بوده که مسیر راه را هموارتر کند.

انسان ها اساسا خلاق به دنیا می آیند، از همان دوران کودکی ما راه های ابتکاری برای مذاکره و حل مشکلات در مورد زندگی را پیدا می کنیم. خلاق ترین افراد راه های حل مناسب را برای چالش های مختلف پیدا می کنند زیرا آنها را نه تنها به عنوان سد معبر بلکه به عنوان یک فرصت نیز می دانند.

خلاقیت درک ما را گسترش می دهد و همراه با درک گسترده، روش های جدیدی برای حل مسئله نیز به وجود می آید. بعنوان یک فرد خلاق باید همیشه پذیرای افکار نو و جدید باشید تا بتوانید به اهدافتان برسید و آن ها را سامان دهید.

اما سوالی که اینجا برای مخاطب ممکن است پیش آید، این مورد است که چگونه فرد خلاقی باشیم و به نوعی خلاقیت خود را گسترش دهیم؟

در ادامه چند راهکار ساده و عملی را به شما معرفی خواهیم کرد که بتوانید با به کارگیری و درک مفاهیم آن این مهارت را در خود تقویت کنید.

  1. نوشتن

یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که افکار و ایده هایی که به ذهنتان خطور می کند را بنویسید. به همین منظور حتما یک دفترچه یادداشت با خود به همراه داشته باشید تا هر زمان که ایده ای داشتید به راحتی آن را یادداشت کنید. حتی شما می توانید تجربه های ساده خود را نیز در آن ثبت کنید.

نکته مهمی که وجود دارد این است که این نوشتن ها به مرور خود باعث خلق ایده های جدید، افکار تازه و نوآورانه می شود چرا که ثبت ذهنی ماندگار نیست و اینجاست که می گویند کمرنگ ترین جوهرها از قوی ترین حافظه ها ماندگارترند.

  1. سوال پرسیدن

هنگامی که تصمیم می گیرید ایده های جدیدی را به کار ببرید باید سوالات مختلفی را از خود بپرسید. سوال کردن می تواند مغز انسان را درگیر مسئله کرده و به طور فعالانه ای موضوع را بررسی کند زیرا ذهن ما به دنبال پاسخ های کوتاه و مناسب برای رسیدن به جواب می باشد.

یکی از بهترین سوالات “چرا” می باشد! در واقع تکنیک چرایی باعث گسترش فهم ما نسبت به موضوع مورد نظر می شود. بخصوص در دوران سنین کودکی آموزش این تکنیک به کودکان باعث درک بهتر آنان از دنیای پیرامون و اطرافشان شده که کمک به شناسایی راه حل ها و ایده های نوآورانه برای حل موضوعات می کند. این پرسش و پاسخ ها خود در افزایش خلاقیت تاثیر به سزایی خواهد داشت.

  1. تغییر در محیط اطراف

شاید یکی از دشوارترین کارها در زندگی تغییر کردن و پذیرفتن این تغییر باشد! اما برای افزایش خلاقیت خود می توانید با تغییر وضع ظاهری محیط اطرافتان بخصوص در خانه، ذهن خود را وادار به کار کردن کنید و از آن حالت خستگی و یکنواختی خارج شوید.

ذهن انسان به طور ناخودآگاه به سمت یک دیدگاه جدید تغییر مسیر می دهد که خود باعث کشف ایده های جدید می شود. برای مثال دکوراسیون محل زندگی یا کار خود را می توانید تغییر دهید. یا مسیری که هر روز برای رسیدن به مقصد مشخصی طی می کرده اید را تغییر دهید.
خلاقیت

خلاقیت انتهایی ندارد!

راه و روشهای خلاقیت بسیارند و در هر زمان بسته به شرایط موجود می توان از این مهارت ارزشمند استفاده کرد. انسان های خلاق هر روز با اندیشه های تازه و فکرهای جدیدشان به دنبال کشف مسیرهای ناشناخته ها می روند که از این جهت زندگی را هیجان انگیز و لذت بخش می کند.

مادامی که شما با نوآوری و ابتکارات تازه به دنبال خلق ایده های جدید هستید در کنار آن تجارب مختلفی را کسب خواهید کرد که در روند زندگی شما تاثیرگذار خواهند بود. این تجربه ها به شما کمک می کنند که با سرعت بیشتری نسبت به بقیه مسیر زندگی خود را طی کنید و به اهدافتان برسید. پس از همین الان بر روی مهارت تفکر خلاق خود سرمایه گذاری کنید و خودتان را ارتقا دهید.

What's your reaction?
نمایش دیدگاه هاپنهان کردن دیدگاه ها

نظر دهید