اگر این مقاله را برای مطالعه انتخاب کرده اید قطعا دغدغه یادگیری و افزایش سطح مهارت خود را دارید. اینکه چرا باید یاد بگیرم؟ چرا در کلاس درس یا جلسات آموزشی محل کار، یادگیری کمی دارم؟ و سؤالات مشابهی که هر روز مانند عقربه های ساعت، بی وقفه در حال چرخیدن در مغزتان هستند و بی شک پاسخی قانع کننده هم دارند.

اینجا است که اهمیت نقش یادگیری در زندگی انسان را به خوبی درک کرده و باید روزانه زمانی را برای افزایش اطلاعات خود در حوزه ارتباطات فردی، دانش شغلی و روش های افزایش سطح یادگیری، اختصاص دهید.

کاهش سطح یادگیری منجر به کاهش اعتماد به نفس می‎ شود. (اعتماد به نفس توانایی انجام یک کار یا یک مهارت است.) حال تصور کنید در دنیای پیچیده امروز که تکنولوژی و انفجار اطلاعات، انسان را وارد نبرد “بیشتر یاد داشته باش تا بیشتر موفق باشی” نموده است، آموختن روش های صحیح یادگیری، اعتماد به نفس شما را افزایش می‎ دهد و گام بزرگی به سوی موفقیت فردی و حرفه ای شما خواهد بود.

نقش یادگیری در زندگی

در ادامه مطلب سعی کرده‌ایم تمامی سؤالات مربوط به نقش یادگیری در زندگی انسان و اهمیت آن بر مدیریت فردی را به صورت طبقه بندی شده پاسخ دهیم.

نظریه های یادگیری در روانشناسی

برای واژه یادگیری هنوز هم تعریف دقیق و جامعی بیان نشده است. به این دلیل که در روانشناسی، دانشمندان حوزه یادگیری، به بررسی قسمت های مختلفی از فرایند آموختن درانسان پرداخته اند. ما در این مقاله 3 رویکرد یا نظریه را به شکل ساده و گویا برای شما توضیح خواهیم داد. مطالعه این نظریه ها به شما کمک می‏‎کند تا بهتر درک کنید یادگیری چیست؟

  1. رویکرد رفتارگرایی                                               

رفتارگرایان معتقدند یادگیری مکانیسمی است که از راه ارتباط با محیط (خانواده، جامعه، مدرسه، دانشگاه، محیط کار،کلاس ورزش و…) و تشویق و تنبیه های محیط زندگی ما، شکل می‏‎گیرد.

  1. رویکرد شناختی                        

روانشناسان شناخت گرا، یادگیری را از طریق تفکر و فرآیند های ذهنی ممکن می‎دانند. شناخت شامل تمام مواردی است که وارد مغز (حافظه) ما می‎ شود. در نهایت، فرآیندهای ذهنی و تفکرات تبدیل به رفتار و اعمال ما می‎ شوند.

  1. رویکرد یادگیری خود تنظیمی                                                     

در این نظریه برخلاف بسیاری از نظرات قدیمی که یادگیری را فقط وابسته به میزان هوش افراد می‎ دانستند، آموختن را توانایی توسعه مهارت و دانش فرد برای انتقال از یک زمینه به زمینه دیگر می‎ دانند. افراد در یادگیری خود تنظیمی، فعال و مشتاق در یادگیری هستند.

نقش یادگیری در زندگی

یادگیری توانایی است

آدمی از لحظه تولد در حال آموختن است، اینکه از چه موقعیتی بترسد، چه زمانی خشم خود را کنترل کند، چگونه با کامپیوتر کارکند، برای رفتن به کشوری دیگر زبان بیاموزد و… نشان دهنده این است که در تمام لحظات زندگی، انسان ها در حال یادگیری اند و یکی از علل تفاوت های فردی همین موضوع است، زیرا افراد متفاوت یاد می‎ گیرند و متفاوت رفتار می ‎کنند.

اگر شما مهارتی مانند رانندگی را سال ها قبل آموخته و از آن هیچ استفاده ای نکرده باشید، هنگام نشستن پشت فرمان یک اتومبیل، بخشی از اطلاعات آموخته شده سال ها قبل را به یاد می ‎آورید؛ این یعنی توانایی یادگیری در شما بالقوه است و در موقعیت مورد نظر بالفعل(ظاهر) می‎ شود.  پس یادگیری یک توانایی است و شما در یادگیری توانمند هستید.

 

چگونه یادگیری خود را افزایش دهیم؟

عوامل تأثیرگذار بر یادگیری و افزایش سطح آن شامل موارد متعددی است که در ادامه مقاله به آن می ‎پردازیم.

  1. آمادگی فردی

منظور از داشتن آمادگی فردی این است که شما برای آموختن یک حرفه، دانش یا مهارت باید از لحاظ جسمی، سنی و ذهنی پذیرای یادگیری باشید. قطعا یک کودک دو ساله قادر به آموزش دوچرخه سواری نیست.

  1. تعیین هدف

دقیقا چه مهارتی را باید بیاموزید؟ می‎خواهید از آموختن این مهارت چه چیزهایی به دست بیاورید؟ نداشتن هدف مصداق این جمله زیبا است “برای ناخدایی که نمی‎داند به کجا می‎ رود بادهای موافق معنا ندارند.”

  1. انگیزه

عوامل درونی مثل نیازها و عوامل بیرونی مثل تشویق که به رفتار شما جهت می ‎دهند را در تعریف انگیزه آورده اند. در منابع مختلف می‎ توانید مطالب مفید بیشتری در مورد انگیزه بخوانید.

  1. مدیریت بهینه زمان

با حجم بالایی از کارهای روزانه، نداشتن برنامه مشخص و اختصاص ندادن زمان کافی برای آنچه که می‎خواهید بیاموزید؛ سرعت و کیفیت یادگیری خود را کاهش می‎ دهید.

  1. تمرین

تکرار یک کار تبدیل به عادت در رفتار شما می‎ شود، در زبان فارسی ضرب المثل “ترک عادت موجب مرض است” دلیل خوبی است بر قدرت عادات. بنابراین، از تکرار و تمرین در یادگیری غافل نشوید.

  1. در اختیار داشتن وسایل و منابع

شما برای یادگیری دانشی مثل دیجیتال مارکتینگ نیاز به آموزش این مهارت از طریق مدرسین، متخصصین و گذراندن کلاس دارید، در غیر این صورت یادگیری این علم نوپا سخت و تقریبا غیر ممکن خواهد بود.

  1. اعتقاد به کم بودن دانش

تا زمانی که خود را همه چیزدان و علامه بدانید، به سمت یادگیری نخواهید رفت.

این نکته را از یاد نبرید که شناخت موارد اثرگذار بر روند یادگیری زمانی اهمیت دارد که به تمامی موانع یادگیری نیز آگاه باشید.

سبک یادگیری

سبک یادگیری شما چیست؟

تا کنون تحقیقات بسیاری در راستای درک نقش یادگیری در زندگی انسان انجام شده و یکی از نتایج آن، دست یافتن روانشناسان به سبک های مختلف یادگیری است. سبک یادگیری در واقع به تعبیری، ترجیات هر فرد در آموختن است. مهم ترین فایده آشنایی با این 3 سبک، افزایش بهره وری و مدیریت فردی شما می‎ باشد که به صورت کوتاه به آن ها اشاره می‎کنیم.

سبک یادگیری شنیداری

شما اکثرا از راه گوش کردن یاد می‎گیرید. به موسیقی و اصوات علاقمند هستید. مطالب یا اتفاقات روزانه را با صدا یا موسیقی خاصی ترکیب می‎ کنید. مطالب را با صدای بلند می‎ خوانید و به یادداشت برداری علاقه ای ندارید.

سبک یادگیری دیداری

عکس، ویدئو و مطالب دیداری بیشتری استفاده می‎ کنید. یادداشت برداری را با جزئیات دوست دارید. ماژیک و خودکارهای رنگی در اطراف شما زیاد دیده می‎ شوند. برای بخاطر آوردن اطلاعات و خاطرات چشم ها را می‎ بندید و با کمک تصاویر آن ها را به حافظه می‎ سپارید.

سبک یادگیری جنبشی

فعالیت و تحرک در هنگام یادگیری از نشانه های بارز شما است. بی تحرک و منفعل نیستید. برای یادگیری مطالب از راه رفتن استفاده می‎ کنید و برای بخاطر آوردن مطالب هم نیازمند تحرک هستید.

نقش یادگیری در زندگی

در این مقاله برای شناخت نقش یادگیری در زندگی انسان، ضمن اشاره به سه  نظریه روانشناسی، برخی از عوامل اثرگذار بر فرایند آموختن مانند انگیزه، هدف، مدیریت بهینه زمان و… را مورد بررسی قرار دادیم. در انتها بر لزوم ارتقاء کیفیت یادگیری از طریق شناخت سبک یادگیری، خاطر نشان کردیم که مدیریت فردی نتیجه این آگاهی خواهد بود. همچنین در سازمان های موفق از یادگیری به عنوان شرط مهم ایجاد نوآوری استقبال ویژه ای می‎ شود. نوآوری شرط بقاء سازمان ها است و نقش یادگیری در نوآوری سازمانی غیر قابل انکار می ‎باشد. (در مجموعه مقالات میلوژی همراه ما، در خوانش ارتباط یادگیری با نوآوری سازمانی باشید.)

 

 

What's your reaction?
نمایش دیدگاه هاپنهان کردن دیدگاه ها

نظر دهید