در زندگی روزمره افراد مختلف بارها تصمیم به تغییرات بزرگی گرفته اند که عموما در جهت رفع مشکلات موجود و یا در جهت رشد و توسعه فردی بوده است اما چند درصد این تصمیمات موفقیت آمیز بوده اند؟

بر فرض مثال زمانی که گروهی تصمیم به گرفتن رژیم لاغری می کنند از میان آن ها چند درصدشان موفق به رسیدن به این هدف می شوند؟ مسلما تعداد کمی را به این شکل خواهید دید! اما دلیل آن چیست؟

ما در این مقاله سعی کرده ایم که نقش خرده اقدام ها و تصمیمات کوچک را در شکل گیری شخصیت و سبک زندگی بررسی کرده و به چرایی این موضوع پاسخ دهیم که چگونه با انجام انتخاب های کوچک اما ثابت قدم به تغییرات بنیادی دست پیدا می کنید.

توسعه فردی

 

نقش اقدامات خرد در تغییرات کلان

این بستگی به انتخاب شما دارد که تغییرات مثبتی را در زندگی ایجاد کنید. اگر نگاهی عمیق تر به زندگی خود و اطراف تان بیندازید، متوجه خواهید شد که نمی توانید نحوه رفتار مردم با خود یا گفته هایتان را تغییر دهید. تنها کاری که می توانید انجام دهید این است که نحوه عکس العمل تان را در برابر آن ها تغییر دهید؛ لذا اگر دست به اقدام های کوچک بزنید بمرور دیگر واکنش نشان نمی دهید و در زندگی پاسخ آن را دریافت می کنید.

این موضوع در جنبه های مختلف زندگی کاربرد داشته و خود را نشان می دهد. ژنرال ویلیام اچ.مک ریون در کتاب ” تختخوابت را مرتب کن” به طور خلاصه این مسئله را بیان می کند که برای تغییر دادن دنیا می توانید از مرتب کردن تختخواب خود شروع کنید چرا که همین کارهای به ظاهر بی اهمیت و ساده می تواند زندگی شما رو متحول کند و چه بسا دنیای اطراف خود را نیز تغییر دهید!

این روشی است که ما برای انجام همه کارهایی که شخصیت و روح ما را شکل می دهد کاربرد دارد؛ اینکه چه کسانی هستیم و چرا هر کاری انجام می دهیم خود دلیلی است که اهمیت مسئله را روشن می سازد. این موضوع فقط مربوط به پستی و بلندی های مهم در زندگی ما مربوط نمی شود، بلکه مربوط به هر چیز کوچکی است که اتفاق می افتد، هر چیز کوچکی که ما تجربه می کنیم و انجام می دهیم.
توسعه فردی

اینجاست که نقش خرده اقدام ها و گام های کوچک پررنگ تر از قبل شده و با استفاده بهینه از آن می توان قدم در مسیر و رشد توسعه فردی گذاشت. همانطور که دارن هاردی در یکی از کتاب های خود به نام “اثر مرکب” به این نکته اشاره می کند که آهسته و پیوسته به سمت اهدافتان قدم بردارید. او در این کتاب این موضوع را به خوبی نشان می دهد و اظهار دارد که با ثابت قدمی و انجام کارهای هرچند کوچک به موفقیت های عظیم دست پیدا کرده است.

پس این یک فرمول مهم برای دستیابی به نتایج مطلوب و دلخواه چه در کسب و کار، چه در زمینه رشد و توسعه فردی، چه در مورد شخصیت و رفتارهایتان و به طور کلی در ابعاد مختلف زندگی می باشد. تداوم داشتن در فعالیت مورد نظر و ناامید نشدن به شما در رسیدن به اهدافتان کمک می کند.

قدم های استوار

اشاره به این موضوع کردیم که ثابت قدمی و تداوم در یک فعالیت چه تاثیر بزرگی در نتایج کارهای ما خواهد داشت. زمانی که شما تصمیم به انجام کاری می گیرید باید با قدم های استوار و عزمی راسخ به فعالیت مورد نظر خود ادامه دهید چرا که در نتیجه همین موضوع موفقیت های چشمگیری را تجربه خواهید کرد.

به عنوان مثال شما تصمیم گرفته اید که در یک رشته ورزشی خاص حرفه ای شوید. مسلما یکروزه یا یک شبه به این دستاورد نخواهید رسید و اصطلاحا ره صد ساله را یک شبه نمی توان طی کرد! پس باید برای خود برنامه داشته باشید و هدفگذاری کنید. مثلا روزی یک الی دو ساعت را به تمرین در آن رشته ورزشی مدنظر خود اختصاص دهید.

زمانی که شما هر روز به صورت مداوم فعالیت های مشخص شده را انجام دهید بعد از گذشت چندین ماه شاهد تغییرات زیادی خواهید بود. بمرور بعد از گذشت چندین سال در آن رشته و زمینه حرفه ای شده و به نوعی تخصص پیدا کرده اید؛ اینجاست که می گویند ” نابرده رنج گنج میسر نمی شود ” و این ذهنیت باعث پیشرفت شما خواهد شد.
توسعه فردی

همین موضوع می تواند در زمینه شکل گیری یک رفتار خاص و یا عملکرد در شخصیت شما نیز بروز کند. مثلا زمانی که شما در مواجهه با مشکلات مختلف و فشار کارهای روزانه دچار استرس شده اید ممکن است حالت پرخاشگری و عصبانیت را از خود بروز دهید (البته نه تمامی افراد!) که یک واکنش طبیعی نسبت به آن مسئله و موضوع است.

مسلما در نگاه اول کار دشواری است که در مواجهه با این مسائل با خونسردی و آرامش کامل برخورد کنید اما زمانی که شما در موقعیت های مختلف تمرین کنید تا به درون خود بیندیشید و رفتارها و صفات مثبت خود را تقویت کنید بمرور شاهد تغییرات مثبتی در شخصیت و رفتار خود نیز خواهید بود.

شکل گیری شخصیت و بخش های مختلف زندگی ما نیز به همین فرمول ساده بستگی دارد. همانطور که مشاهده می کنید هیچ چیز پیچیده و جدیدی وجود ندارد بلکه فقط تصمیمات و اراده ما نقش مهمی را ایفا می کنند. یک تصمیم درست یا نادرست و انجام مکرر آن می تواند تغییرات مثبت یا منفی زیادی را در پی داشته باشد پس باید حواسمان به این مسئله باشد.

در ظاهر خسته کننده اما در باطن امیدوارکننده

همین الان یک نگاه به زندگی و اطراف خود بیندازید! تمامی دستاوردها و نتایجی که شما در حال حاضر دارید همان تصمیماتی بوده اند که در قدیم گرفته اید که خواسته یا ناخواسته در حال انجام آن ها بوده اید. اینکه از شغل خود، رشته تحصیلی که در آن درس خوانده اید، رفتار و برخوردتان در مواجهه با موضوعات مختلف و به طور کلی شخصیت شما همگی نتیجه فعالیت ها و کارهایی است که در زندگیتان انجام داده اید.

مثال ها و نمونه های مختلف زیادی در اطراف خود می توانید ببینید که نیازی به تشریح کردن آن نمی باشد. از طرفی همانطور که گفتیم هیچ فرمول و یا قانون جدیدی در این زمینه وجود ندارد بلکه صرفا بر یک موضوعی که به ظاهر کم اهمیت بود اشاره کردیم. همانطور که جیم ران می گوید: ” هیچ مبانی جدیدی وجود ندارد. حقیقت چیز جدیدی نیست، بلکه قدیمی است. به مردی که عتیقه های جدید دارد، مشکوک باشید! ”
مدیریت فردی

موفقیت یک شبه، تفکر ما را در مورد آنچه برای موفقیت لازم است تحریف می کند. موفقیت فقط سخت نیست بلکه ممکن است کسل کننده و خسته کننده باشد. درست است که در ظاهر اقدامات خرد و کوچک به ظاهر بی اهمیت و بعضا خسته کننده هستند اما در ادامه راه منجر به نتایج درخشانی خواهد شد. شما می دانید برای موفقیت به چه چیزهایی نیاز دارید. شما به اطلاعات جدید نیاز ندارید بلکه به یک برنامه عملی جدید نیازمند هستید.

از طرفی در بحث شخصیت شناسی و توسعه فردی می توانیم بگوییم که باور و نگاه ما در میلوژی این است که با شناخت و درک بهتر خودمان و انجام یکسری کارهای ساده اما موثر به صورت مستمر می‌توانیم نتایج مطلوب و شگفت انگیزی برای رشد فردی و رسیدن به اهداف مان ایجاد کنیم. اگر شما هم می خواهید برای ساختن اهدافتان گامی موثر بردارید، همین الان شروع کنید!‏

 

What's your reaction?
نمایش دیدگاه هاپنهان کردن دیدگاه ها

نظر دهید