منظور از خودشناسی چیست و چگونه نسبت به خود شناخت کسب کنیم؟ به نظر شما شناخت خود تا چه ميزان در زندگي روزمره ما موثر است؟ به طور كلي هدف از خودشناسي چيست؟

جمله “خودت را بشناس” چنان فراگیر است که به یک کلیشه در موضوع رشد شخصی تبدیل شده است. اما شناختن خودمان – درک واقعی اینکه کیستیم – به هیچ وجه آسان نیست! برای درک بهتر این موضوع كه “خودشناسي چيست؟” نیاز است که انگیزه ها و احساسات خودمان را بررسی کنیم.

در واقع خودشناسی به دانش احساسات، عقاید، افکار و دیگر حالات ذهنی فرد اشاره دارد. اما چگونه می توانیم این دانش گرانبها را به بهترین شکل کسب کنیم؟ اولین و مهمترین موضوع این است که ما می توانیم فرآیندهای شناختی خود را منطقی تجزیه و تحلیل کنیم.

رویکردهایی به سبک رفتار درمانی شناختی (CBT) نشانه خوبی از افکار منفی تکرار شونده بوده که ممکن است شناخت های ما را تحریف کند. از طرفی تکنیک های مبتنی بر ذهن آگاهی به ویژه برای بهبود هوش هیجانی و مشاهده واکنش های عاطفی ما بسیار مفید هستند.

این دانش ها منجر به درک بهتر خودمان از حالات ذهنی درونی و تفاوت های آن با دنیای بیرونی می شود، که تمرکز آن بر حالات روحی هر شخص می باشد که گاه به عنوان خودشناسی نیز شناخته می شود.
خودشناسی

متمایز بودن خودشناسی

خودشناسی بستگی به تیپ شخصیتی هر فرد نیز دارد که باعث متمایز شدن این موضوع می شود. اما در مقایسه با دیگر حوزه های دانشی، چه مواردی در خودشناسی متمایز است؟ طبق بررسی ها می توان یک یا چند تفاوت خودشناسی با سایر دانش ها را متصور شد:

  1. خودشناسی یک دانش ویژه است که هر شخص با استفاده از روشهای منحصر به فردی آن را به دست می آورد.
  2. خودشناسی به دلیل رابطه ی فرد با حالت های ذهنی خود یک دانش بی همتا است.
  3. گفته های هر فرد در مورد عواطف و احساسات و حالات ذهنی اش دارای اقتدار ویژه ای است.

همچنین بیشتر فیلسوفان می پذیرند كه روشی برای فهم حالات ذهنی شخص وجود دارد. به طور سنتی، این روش ویژه به عنوان نوعی نگاه “درونی” تعبیر می شود.

خودشناسی

 

تست های شخصیت شناسی راهی برای درک بهتر خودشناسی

ما همچنین می توانیم برای درك بهتر اين موضوع همانند كارآگاهي به گذشته سفر کنیم تا دريابيم که چگونه تجربیات ما ممکن است واکنش های ما را در زمان حال شکل دهد. زیگموند فروید، بنیانگذار روانکاوی، استدلال می کند که ذهن ما مانند یک کوه یخ است – فقط قسمت کوچکی از آن بالای خط آب است، در حالی که بقیه در اعماق تاریک ناخودآگاه ما قرار می گیرند.

فقط هنگامی که تاریک ترین ترس ها و خواسته های خود را به نور ذهن آگاه بکشیم، جایی که بتوانیم آنها را با آرامش و تحلیلی بررسی کنیم، آنها شروع به از دست دادن حالت هيولايي خود می کنند!

برای دستیابی به درک اساسی از ترجیحات طبیعی  و نقاط قوت و ضعف اصلی خودمان، می توانیم تئوری های نوع شخصیت را نیز مطالعه کرده و آزمون های روان سنجی و تست هاي خودشناسي را پر کنیم. به عنوان مثال در آزمون های خودشناسي و شخصیت روان سنجی الهام گرفته از یونگ مانند MBTI می توانند در شروع شناخت خود، به ما کمک کنند تا تمایلات و قدرتهای طبیعی خود را درک کنیم.

خودشناسي به روش يونگ به ما در قابليت ها و توانايي هايي که ممکن است بخواهیم بیشتر آن ها را تقويت كنيم و به نوعي بحث توسعه فردي را دنبال كنيم نيز کمك مي كند.

چند گام ساده در جهت خودشناسي

خودشناسي مهارتي است كه با يادگيري عميق و درك بهتر آن به موفقيت هاي زيادي خواهيم رسيد. اهميت اين موضوع به قدري است كه امروزه سازمان هاي زيادي نيز بر روي اين موضوع سرمايه گذاري مي كنند تا كاركنان و كارمندان با خودشناسي و كشف مهارت ها و استعدادهاي دروني شان در جايگاه مناسب خود قرار گيرند، چرا كه مهارت خودشناسي جزو مهارت هاي نرم به حساب آمده كه در جهت رشد و توسعه فردي به كار مي رود.

خودشناسی

حال با هم 4 گام را در جهت خودشناسي بررسي مي كنيم تا راحتتر قدم به سمت اين موضوع برداريد:

گام اول: شخصيت خود را بررسي كنيد.

اولين گام براي خودشناسي و شناخت شخصیت خودتان اين است كه خودتان را چه از درون و چه از بيرون بررسي كرده و بشناسيد! به عبارتي خودتان را در شرايط هاي مختلف آناليز كنيد تا متوجه شويد در هر موقعيت چه واكنشي نشان مي دهيد.

زماني كه شما واكنش هاي خود را تجزيه و تحليل كنيد و از خود بپرسيد كه چرا اين واكنش را نشان دادم يا چرا اينكار را انجام دادم و به آن پاسخ دهيد به يكسري اطلاعات شخصي در مورد اينكه شما چه نوع شخصیتی دارید و یا زماني كه در جمع حضور داريد بدست مي آوريد.

همچنين شما مجموعه اي از نظرات را از ديگران نيز نسبت به خودتان داريد كه مجموع اين دو مورد يعني شناخت شخصي خودتان و شناختي كه اطرافيانتان از شما داشته و بيان كرده اند به شما نشان مي دهد كه شما چطور آدمي هستيد و چه تيپ شخصيتي داريد.

 

گام دوم: ارزش هاي اصلي تان را بيابيد.

اصول اخلاقي و قوانين شما همان ارزش هاي اصلي هستند كه در درونتان وجود دارد. ارزش هاي مهم خود را پيدا كنيد چرا كه نقش مهمي در حل مسائل روزانه از جمله ارتباطات با افراد، تصميم گيري ها، حل مشكلات و به طور كلي نحوه زندگي كردن شما دارد.

با يك نگاه كلي به روند روزانه خود در خانه يا در محل كار و هر جايي كه حضور داريد مي توانيد به اين موضوع دقت كنيد كه كدام يك از ارزش هايتان را هيچگاه نمي توانيد ناديده بگيريد! در واقع ارزش هايي كه به آن پايبند هستيد همان ارزش هاي اصلي شما مي باشند.

 

گام سوم: آرزوهايتان را ليست كنيد.

همين الان يك دفترچه برداشته و لیستی از آرزوها و انگیزه های خود را بنویسید. ثبت این موارد باعث می شود که شما بخشی از حالات درونی خود را شناخته و آن را تجزیه و تحلیل کنید چرا که نوشتن باعث رها شدن ذهن می شود.

از طرفی آرزوها، امیدها و انگیزه های شما کمک می کند که یکسری خصوصیات آن ها را تجزیه و تحلیل کنید و به درک و شناخت بهتری از خودتان دست پیدا کنید.

بر فرض مثال اگر علاقه به حوزه کسب و کارهای آنلاین دارید می توانید از خود بپرسید که در کدام زمینه ی مربوط به آن می خواهید فعالیت کنید؟ تا چه سطحی می خواهید پیشرفت کرده و حرفه ای شوید؟ به چقدر درآمد می خواهید برسید؟ و این سوالات را آنقدر ادامه دهید و از خود بپرسید تا بتوانید افکار درونتان را پردازش کرده و به لایه های عمیق درونی خود دست پیدا کنید.

 

گام چهارم: علاقه مندي هاي خود را شناسايي كنيد.

اینکه شما بتواند علاقه مندی های خود را شناسایی کنید یکی از بهترین روش ها برای خودشناسی می باشد. اما چطور؟

به این شکل که شما از خود سوال کنید که چه چیزهایی را دوست دارید و چه چیزهایی را دوست ندارید! جواب این سوال باعث می شود به درک و شناخت بهتری از علاقه مندی های خود برسید.

در واقع شما بخشی از درونتان را جستجو می کنید که مربوط به موارد و کارهایی می شود که مستقیما به علایق و عدم علایق شما بر می گردد که تیپ شخصیتی شما را تشکیل داده است. پس حتما شروع به سوال کردن و فکر کردن عمیق در این زمینه کنید و یادتان نرود که با خودتان روراست باشید چرا که هیچ کسی بهتر از خود شما نمی تواند این سوالات را جواب دهد!

خودشناسی

آنچه خواهید فهمید

در پایان بهتر این است این نکته را متذکر شویم که شناخت خود و راه دستیابی به آن از جهاتی دشوار است چرا که شما باید زمان کافی برای خود و درک بهتر امیال درونی و شناخت مهارت های خود بگذارید. زمانی که قدم در این مسیر بگذارید و شروع به شناخت خود کنید به مرور وارد مسیر خوشبختی می شوید که حتی تصورش را هم نمی کرده اید.

در آن طرف دیگر قضیه به این مورد نیز باید اشاره کرد که شکل گیری شخصیت حقیقی ما فرآیندی پیچیده است که شرایط، محیط و عوامل زیادی در آن تاثیرگذار هستند. لذا مطالعه و شناخت هر کدام از این عوامل ما را در امر خودشناسی و شخصیت شناسی همراهی می کند و همانطور که قبلا اشاره کردیم تست های شخصیتی نیز کمک شایانی به درک بهتر ما از این مسائل و عوامل می کنند.

 

 

What's your reaction?
نمایش دیدگاه هاپنهان کردن دیدگاه ها

نظر دهید