علی بی‌نیاز

تهران , تهران
امرداد ماهی
۹٪
۵٪
۸۸٪
۹۶٪

علی بی‌نیاز هنوز جمله ای برای این بخش انتخاب نکرده است

۵۷۳۵

۹

۲

۲

خلاصه مطالعه های علی بی‌نیاز

علی بی‌نیاز
یکشنبه ۸ام دی ۱۳۹۸ ۰۹:۰۴:۵۱ قبل از ظهر
خودمحوریِ فرهنگی (بخشی از کتاب مبانی انسان‌‎شناسیِ هنر از ناصر فکوهی)

خودمحوریِ فرهنگی خودمحوریِ فرهنگی از اَشکال آسیب‌های اجتماعی است که محورش ارزیابی فرهنگ‌های دیگر با معیار فرهنگِ خودی و اولویت و برتریِ «طبیعی» آن نسبت به سایر فرهنگ‌هاست. اینکه افراد یک فرهنگ تصور کنند غذای آنها، مَسکن، موسیقی و طبیعتی که در آن زندگی می‌‌کنند، یا آداب و رسوم و در یک کلام رفتارهای آنها، «مناسب‌ترین» و «بهترین» هستند، این یعنی خودمحوریِ فرهنگی.

علی بی‌نیاز
دوشنبه ۹ام دی ۱۳۹۸ ۰۳:۵۸:۱۲ بعد از ظهر
منبع
چگونه کتابی مناسب برای آشنایی با فلسفه انتخاب کنیم؟

فلسفه گرایشی فکری‌ست که در پیِ پاسخ‌های موقت به شک‌ها یا پرسش‌های دائمی است. به‌عبارت دیگر، صرفاً در فلسفه است که «شأن پرسش به‌مثابۀ پرسش» حفظ می‌شود، یعنی، اعتبارِ پرسش، حتی در صورتِ یافتن هر نوع پاسخی برای آن، همچنان حفظ می‌شود. درحالی‌که دیگر شاخه‌های تفکر بشری کم‌وبیش با ارائۀ شماری پاسخ‌های پذیرفتنی کار خود را پیش برده‌اند و به‌محض یافتنِ پاسخ، آن پرسش از اعتبار ساقط شده و حتی به پرسشی فراموش‌شده تبدیل شده است. لذا در کتاب‌های مقدمات فلسفه، مفاهیم براساس پیدایش و ناپدیدشدنشان مطرح نمی‌شوند، بلکه مفاهیمی‌اند که همواره در تاریخ فلسفه وجود داشته‌اند و دارند و هر فیلسوفی برداشت خاص خود را دربارۀ آن مفهوم ارائه می‌کند.

علی بی‌نیاز
سه شنبه ۱۰ام دی ۱۳۹۸ ۰۲:۱۰:۱۳ بعد از ظهر
منبع
به مارکس سلامی دوباره باید کرد؟ (نوشتۀ سیدمحمدهادی موسوی)

«کارل مارکس» یکی از معروفترین و موثرترین اندیشمندان تاریخ است، اما با این وجود، در دویست‌اُمین سالگرد تولدش، بزرگداشت شایسته‌ای در خور شخصیت این فیلسوف آلمانی برگزار نشد. حتی نصب مجمسۀ اهدایی چین در زادگاه مارکس نیز به درگیری میان مخالفان و موافقان مارکسیسم انجامید. این در شرایطی است که چهار دهه قبل، حدود 25 درصد مردم از جهان پیرو مارکسیسم و بیش از ده کشور دنیا، نظام سیاسی ملهم از نظریات مارکس داشتند. شاید نتایج فاجعه بار مارکسیسم در کشورهای کمونیستی باعث شده مردم آنها علاقه چندانی به بزرگداشت این شخصیت نشان ندهند اما این همه ماجرا نیست. رجوع دوباره به مارکس و بررسی نظراتش، در جوامع علمی و دانشگاهی و حتی مردم کشورهای غربی، شدت گرفته است.

علی بی‌نیاز
چهارشنبه ۱۱ام دی ۱۳۹۸ ۱۰:۰۲:۴۸ قبل از ظهر
منبع
فواید کتاب‌خوانی

بر اساس تحقیقات، کتاب‌خوان‌ها به دلیل دایره وسیع واژگان‌شان و مهارت‌های حافظه، آدم‌های باهوش‌تری هستند. ذهن آن‌ها در قیاس با آدمی معمولی که کتاب نمی‌خواند توانایی درک بالاتری دارد و راحت‌تر و به‌شکل موثرتری می‌توانند با دیگران ارتباط برقرار کنند. ملاقات با آدم اهل کتاب به قرار گذاشتن با هزاران نفر می‌ماند. انگار که تجربه‌ای را که او با خواندن زندگی همه این آدم‌ها به دست آورده در اختیار شما قرار دهد، انگار با یک کاشف قرار گذاشته باشید. اگر با کسی دوست باشید که کتاب می‌خواند، یعنی می‌توانید هزاران بار زندگی کنید.

علی بی‌نیاز
جمعه ۱۳ام دی ۱۳۹۸ ۰۷:۱۱:۵۷ بعد از ظهر
منبع
وزن چیزها(فلسفه‌وزندگی‌خوب)، نوشتۀ جین کازز، ترجمۀ عباس مخبر

هيچ چيز تا ابد بر جای نمی‌ماند. پروژه‌ای كه سراسر سال را روی آن كار كرديد مثل برق تكميل و فراموش می‌شود. روزی خواهيد رفت، همراه با فرزندان و فرزندان فرزندان‌تان. حتا يك كتاب، يك اثر هنری بزرگ، يا يك نظريه‌ی مهم پقی می‌کند و در تاريكی محو می‌شود. اين‌كه همه چيز روزی به پايان می‌رسد، چه تفاوتی در وضعيت ما ايجاد می‌كند؟ تقريباً همه در زندگی خود لحظه‌ای را تجربه می‌كنند كه به نظر می‌رسد گذرابودن با بی‌معنابودن مترادف است. برای آن‌كه زندگی خوبی داشته باشيم چه چيز را بايد هدف بگيريم؟ اين سؤال بزرگی است كه حتا كوشش برای پاسخ‌گويی به آن گستاخانه به نظر می‌رسد. صرف‌نظر از اين‌كه كدام شرايط فردی در وهله‌ی نخست ما را به فكركردن وامی‌دارد، بررسی وضعيت خاص ما در زندگی به تأملاتی درباره‌ی خوب و بد، ممكن و ناممكن، و اولويت بالا و پايين منجر می‌شود. اين كتاب در پرتو آن‌چه در اين باره گفته شده، آن‌چه می‌توانست گفته شود، و آن‌چه در برابر شاهد و برهان به بهترين وجه پاسخ می‌دهد، همه‌ی اين مسائل را بررسی می‌كند.

علی بی‌نیاز
جمعه ۱۳ام دی ۱۳۹۸ ۰۹:۵۳:۱۸ بعد از ظهر
منبع
سیاست و خرد اثر میشل فوکو

یاست و خرد «میشل فوکو»مجموعه ارزشمند و تاثیرگذاری از مصاحبه ها برجای گذاشته است که گستردگی و تنوع دل مشغولی های وی را نشان میدهند.این گفتگوها فرصتی بی نظیر فراهم می آورند تا با مجموعه کارها و افکار وی آشنا شویم. بعد از ژان پل سارتر هیچ متفکر اروپایی دیگری تا به این اندازه به مصاحبه همچون یک شیوه فرهنگی مقید نبوده است.فوکو به استادی تمام از این روش برای شکل دهی و تکمیل کارهای نظری خود به طزی قابل فهم بهره گرفته و بدین ترتیب این شیوه در پیکر آثارش جایگاه محوری یافته است. در این کتاب مجموعه ای غنی از مصاحبه های فوکو گرد آوری شده که جذاب ترین مشغولیات ذهنی سال های پایانی زایش انتقادی وی را توضیح میدهند.متون انتخابی به وضوح و با بیانی رسا نگرش اجتماعی و سیاسی فوکو را به همراه برخی از دل مشغولی های نظری مورد اشاره در این مصاحبه ها مانند سیاست و خرد،ماهیت مدرنیته،تاریخ جرم شناسی و اخلاق جنسی،مورد«سنجش»قرار میدهد. این کتاب بهترین رهنمود به سوی فوکو توسط خودش است و خود نگاره یک اندیشمند بی‌مدعا و فروتن است، یک جستجوگر «سیاست به مثابه اخلاق»‌.

علی بی‌نیاز
دوشنبه ۱۶ام دی ۱۳۹۸ ۱۲:۳۶:۱۰ قبل از ظهر
کار جامعه‌شناسی چیست؟ نوشتۀ حمیدرضا یوسفی

بیش از دو قرن از شکل‌گیری علم جامعه‌شناسی می‌گذرد. وقتی به مطالعه آثار جامعه‌شناسان کلاسیک و یا بنیان‌گذاران علم جامعه‌شناسی می‌پردازیم، درمی‌یابیم که مسئله محوری آنها تنها در یک جمله خلاصه می‌شود: «مطالعه واقعیت‌های اجتماعی و فهم شرایط امکان آنها در درون جامعه». بر همین اساس کار جامعه‌شناسی چیزی جز مطالعه واقعیت‌های اجتماعی و پرداختن به شرایط امکان آنها نیست، امری که در نظام دانش اجتماعی ایران یا نادیده گرفته شده است و یا در حاشیه‌ی حاشیه قرار دارد و عملاً صدای آرام و ضعیف آن به گوش احدالناسی نمی‌رسد. آنچه امروز به‌طور‌ خاص در جامه‌شناسی ایران قابل مشاهده است، حضور دو تیپ جامعه‌شناس در مقام نماینده دو رویکرد در مواجه با «دولت» است که اگرچه به نظر می‌رسد این دو رویکرد در تقابل با یکدیگر قرار دارند اما در نهایت در هم‌نشینی با یکدیگر، شاکله جامعه‌شناسی در ایران -چه در درون مناسبات رسمی/آکادمیک علوم اجتماعی و چه در فضای به اصطلاح عمومی و غیر رسمی علوم اجتماعی از نشریات و رسانه‌های مختلف گرفته تا نشست‌های انتقادی بیرون از سازوکار آکادمیک- را می‌سازند.

علی بی‌نیاز
دوشنبه ۱۶ام دی ۱۳۹۸ ۰۲:۴۲:۲۲ بعد از ظهر
وجود و ماهیتِ خدا نوشتۀ برتراند راسل، ترجمۀ امیر کشفی

راسل همۀ براهین اثباتِ وجودِ خدا را مغالطه آمیز می‌داند؛ و بر آن است که مردمان بر اثر عادات و عواطف به وجودِ خدا اعتقاد دارند، نه براثر برهانِ عقلی. از دورۀ کودکی، اعتقاد به خدا را به بیشتر مردمان تلقین کرده‌اند؛ و سپس در دورۀ بزرگسالی، ترس از مرگ و میل به امنیت مردمان را بر اعتقاد به خدا وامی‌دارد. یک عامل مؤثر این نظر است که اعتقاد به خدا مردمان را درستکار می‌کند و بی‌اعتقاد به خدا مردمان تبهکار می‌شوند؛ بنابراین، خطاست که وجودِ خدا را قبول نکنیم. اما راسل اولاً استدلال می‌کند که مؤمنان برپایۀ ایمانشان تبهکاری می‌کنند و خود را مجاز می‌دانند که دیگران را به فرمانِ خدا به قتل برسانند! ثانیاً تأکید می‌کند که در مسئلۀ وجودِ خدا باید دو امر را تفکیک کرد: یکی اینکه آیا اعتقاد به وجودِ خدا صادق است یا کاذب؟ و دیگر آنکه اعتقاد به وجودِ خدا چه نتایج اخلاقی و اجتماعی دارد؟ خَلطِ این امور منطقاً مغالطه‌­آمیز است. راسل دلایل صدق و کذبِ اعتقاد به وجودِ خدا را بررسی می­‌کند؛ و ادعا می‌کند دلیلی قانع‌کننده بر وجودِ خدا وجود ندارد؛ بنابراین، بعید است که خدایی وجود داشته باشد.

علی بی‌نیاز
سه شنبه ۱۷ام دی ۱۳۹۸ ۱۲:۰۸:۱۹ بعد از ظهر
مبانی انسان‌شناسی نوشتۀ ناصر فکوهی

پس از وقوع انقلاب صنعتی در اواسط قرن هجدهم در انگلستان و فراگیر شدن آن در اروپا و آمریکا، شرایط برای آغاز دورۀ جدیدی از استعمارگرایی فراهم شد. انقلاب صنعتی، بنیاد‌های سیاسی و اقتصادی اروپا و آمریکا را تحتِ تأثیر قرار داده بود. استخراج منابع از مستعمره‌ها برای فراهم‌سازیِ نیازهای اولیۀ کارخانه‌‌ها بیش از پیش رو به افزایش بود؛ بنابراین کشورهایی که دارای نیروی دریایی قدرتمندتری نسبت به مابقی بودند، پیشتاز در استعمار دیگر ممالک به بهره‌برداری از آنها مشغول بودند.

علی بی‌نیاز
پنجشنبه ۱۹ام دی ۱۳۹۸ ۰۳:۵۳:۵۱ بعد از ظهر
درآمدی بر انسان‌شناسی، ناصر فکوهی.

با وقوع انقلاب صنعتی در اواسط قرن هجدهم در انگلستان و گسترش آن در اروپا و آمریکا، شرایط برای شکل‌گیری دورۀ جدیدی از استعمارگری فراهم شد. انقلاب صنعتی، بنیاد‌های سیاسی و اقتصادی اروپا و آمریکا را تحتِ تأثیر قرار داد. استخراج منابع از مستعمره‌ها برای فراهم‌سازیِ نیازهای اولیۀ کارخانه‌‌ها بیش از پیش رو به افزایش بود؛ بنابراین کشورهایی که دارای نیروی دریایی قدرتمندتری نسبت به مابقی بودند، پیشتاز در استعمارِ دیگر کشورها، به بهره‌برداری از آنها پرداختند. اروپاییان علاوه‌بر استفاده از منابع و ذخائر کشورهای تحتِ سلطۀ خود، به تفحص در فرهنگ، آداب و رسوم این کشورها نیز توجه کردند. سیاحان، مبلغین دینی و میسیونرها با سفر به کشورهای تحتِ سلطه به گردآوری اطلاعات و گزارش‌ در مورد فرهنگ، دین، زبان، پراکندگی‌های قومی و... پرداختند که، زمینه را برای پیدایش علم «انسان‌شناسی» و «مردم‌شناسی» را فراهم کرد. نخستین مطالعاتِ «قوم‌نگارانه» و انسان‌شناسانه بر اساس همین داده‌ها صورت گرفت. مکتب‌های متفاوتی از این رشته در اروپا به‌وجود آمد که آغاز شکل‌گیری آن در انگلیس و تبلورش در آمریکا بود.

علی بی‌نیاز
پنجشنبه ۱۹ام دی ۱۳۹۸ ۰۷:۵۴:۴۶ بعد از ظهر
حکومت ناصرالدین شاه، دانش‌‌نامۀ رشد.

حکومت 50 سالۀ ناصرالدین شاه سرشار از وقایع و حوادث مهم در تاریخ این سلسله است. در این دوره نتایج عهدنامه‌های گلستان و ترکمانچای و عوارض جنگهای ممتد دورة فتحعلیشاه بروز می‌کند؛ دولت انگلیس روابط سیاسی خود را با ایران گسترش می‌دهد و نفوذ سیاسی فراوانی در ایران پیدا می‌کند. آغاز تأثیر گرفتنِ قطعی فرهنگ موسیقی ایران از غرب از زمان قاجار است و دلیلش حضور گستردۀ اروپاییان در این دوره از تاریخ است. ردپای موسیقی غربی را حتی در سنتی¬ترین شکل¬های موسیقی ایران می¬توان دید. فرم¬¬های ابداعیِ اواخر دوران قاجار مانند پیش‌درآمد، رنگ و...، یا شیوۀ خوانندگی و نوازندگی، شیوههای مختلف گروه‌نوازی متأثر از فرهنگ اروپایی است. فرم¬های تقلیدی از غرب مانند مارش، پرلود، فانتزی، پولکا، پرلود، اِتود و فانتزی که حتی توسط برخی از نوازندگان سنتی نیز استفاده می‌شدند در کارگان نوازندگان این دوره جای گرفتند . به‌نظر می‌رسد تأثیر پذیرفتنِ این دو فرهنگ، یک‌سویه و چیرگی فرهنگ غرب بر ایرانی بوده است. ورود سازهای غربی به ایران و استفاده از آنها برای اجرای موسیقی ایرانی نخستین‌بار در این دوره به چشم می‌خورد.

علی بی‌نیاز
جمعه ۲۰ام دی ۱۳۹۸ ۱۰:۲۷:۳۱ بعد از ظهر
منبع
نوشتاری دربارهٔ جامعه‌شناسی

در حدود 2300 سال پیش فیلسوفانی مانندافلاطون ارسطو به اجتماع و مسائل اجتماعی توجه ویژه ای داشتند و برای مشکلات آن راه حلهائی پی نهاد کردند. پس از آنهااین جریان بوسیله فیلسوفان دیگری پیگیری شد و رو به تکامل نهاد. لیکن گسترش جامعه و پیچیده تر شدن زندگی اجتماعی باعث آن شد که اندیشه های اجتماعی مانند دیگر علوم خاستگاه نخستین خود را رها کند و به صورت علم مستقلی به نام جامعه شناسی در آید.اگر دنیای امروز جامعه شناسی را دانشی نو پا و وجوان می داند به لحاظ اینست که این دانش از دیگر دانشها دیرتراز مادر خود: فلسفه جدا شده است واستقلال یافته است. نه اینکه اندیشه های اجتماعی را در گذشته های دور منکر شده باشد.

علی بی‌نیاز
جمعه ۲۰ام دی ۱۳۹۸ ۱۰:۲۸:۱۲ بعد از ظهر
منبع
بهبود و توسعهٔ شخصی

ولین گام برای بهبود و توسعه فردی در هر حیطه، این است که حالت مطلوب و آنچه می‌خواهید باشید را به خوبی بشناسید. در واقع بایست تصویر دقیق و شفافی از حالت مطلوب در ذهن شما شکل گرفته باشد. بعد از اینکه دقیقا فهمیدید چه میخواهید و به چه نقطه ای باید برسید، شرط لازم برای تبدیل این دانسته‌ها به واقعیت این است که بتوانید زمان، انرژی و تمرکز خود را مدیریت کنید. در یک کلام: چشم انداز شخصی خودتان را پایه‌گذاری کنید و آن را دقیقاً به تصویر بکشید.

مدال های علی بی‌نیاز

دوستان علی بی‌نیاز (۲)

ثبتید!ممنونیم ازینکه نظر دادید!

چه چیزی باعث بهتر شدن ما میشود؟