روز جهانی چپ‌دست‌هابحث این هفته ی ما در میلوژی به مناسبت روز جهانی چپ دست‌هاست!
به زبون ساده چپ دست بودن یعنی اینکه فرد برای انجام کارهای ظریف و مهارتی، ترجیح میده از دست چپ خودش استفاده ‌کنه...اما چپ دست‌ها در زمان‌ها و فرهنگ‌های مختلف سر گذشت پر فراز و نشیبی داشتند.
از اتهام به بد شگونی و روح شیطانی گرفته، تا تعریف و تمجید، و شناخته شدن به عنوان افراد باهوش و خلاق و هنرمند!
تا همین یکی دو نسل پیش هم در ایران و هم در بسیاری از کشورهای دیگه بچه‌های چپ دست وادار می‌شدند که با دست را بنویسن و غذا بخورن و البته خیلی از چپ دست‌های نسل‌های قبل به زور کتک و تنبیه تبدیل به افراد راست دست شدند.
اما کم‌کم این نگاه متعصبانه کنار گذاشته شد و جامعه به این نتیجه رسید که به این افراد که حدود ۱۰ درصد از جمعیت رو تشکیل میدن، اجازه انتخاب بده!
در سال‌های اخیر و بعد از برداشته شدن اون نگاه منفی نسبت به چپ دست‌ها، فرصتی پیش اومد که بیشتر به چپ دست‌ها و خصوصیات‌شون دقت بشه... مثلا اینکه امروز می‌دونیم: فعالیت نیم‌کره راست مغز در چپ دست‌ها بیشتره! همون نیمکره از مغز که مسئول خلاقیت و احساسات ماست... یا اینکه چون معمولا ابزارها برای افراد راست دست طراحی شدند، از نظر ایمنی و راحتی کار ، چپ دست‌ها فشار بیشتر و ایمنی کمتری رو برای کار با این ابزارها تجربه می‌کنند، جالبه که این سختی‌ها باعث افزایش انعطاف پذیری در چپ‌دست‌ها میشه... با این حال امروزه چپ دست‌ها روز جهانی دارند، فروشگاه‌ها و ابزارهای مخصوص خودشونو دارند و به نظر میرسه دیدگاه‌های متعصبانه و اغراق آمیز گذشته در مورد اونها، داره جای خودش رو به یک نگاه واقع بین و متعادل میده!
اگر شما هم چپ دست هستین یا دوستان و نزدیکانی با این ویژگی دارین، در بحث این هفته شرکت کنید و از تجربیات و مشاهدات خودتون در مورد خصوصیات و زندگی چپ دست‌ها بگید...

نظرات کابران میلوژی


alireza
پنجشنبه ۲۴ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۲۲:۴۲ بعد از ظهر

من وقتی کلاس اول دبستان بودم از ترس معلمم درسمو با دست راست مینوشتم همیشه بقیه یک صفحه نوشتنی من یک خط مینوشتم,تا اینکه والدینم با معلمم صحبت کردن و آگاهش کردن که من چپ دست هستم بعد از اون کمتر بهم گیر میداد ولی ازم خوشش نمیومد. همون قضیه بد شگونی.

مریم
پنجشنبه ۲۴ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۳۱:۴۳ بعد از ظهر

اولین مشکل چپ دست بودن در ازمون ورودی مدرسه تجربه کردم که برای داشتن یه صندلی مخصوص خودم، باید میرفتم از انبار صندلی میاوردم منم بین زمان ازمون و صندلی ترجیح دادم با همون وضعیت ازمون بدم و این اتفاق بارها تو ازمون های مختلف واسم پیش اومد.

مسعود
پنجشنبه ۲۴ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۴۷:۴۰ بعد از ظهر
مسعود
پنجشنبه ۲۴ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۲:۵۳:۵۷ بعد از ظهر

به عنوان یک چپ دست دهه شصتی ، من کلا خودمو سازگار میکردم، یعنی صندلی چپ دست درخواست نمیدادم، بلکه دفتر رو میچرخوندم... یا اون گوشه از نیمکت می‌نشستم که آرنج دستم به کسی گیر نکنه! البته به منم اصرار میکردن با دست راست غذا بخور، ولی خدا شعور خانواده در حدی بود که هیچ وقت دعوام نکنن

نیلوفر
پنجشنبه ۲۴ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۰۴:۰۹ بعد از ظهر

با وجود تموم مشکلاتی که واسه چپ دست‌ها وجود داره، همین که نسبت به راست دست‌ها خلاق‌ترم و نیمکره راست مغزم فعال‌تره خوشحالم. از اینکه خاص هستم و مثل باقی افراد جامعه نیستم لذت میبرم.روزمون مبارک دوستان چپ دستم ????

alireza
پنجشنبه ۲۴ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۱۶:۰۰ بعد از ظهر
alireza
پنجشنبه ۲۴ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۱۸:۱۸ بعد از ظهر
nana razpoush
پنجشنبه ۲۴ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۴:۰۴:۴۰ بعد از ظهر

مشکلات و تحربه های چپ دست ها زیاده معمولا، از مشکل با قیچی و چاقو گرفته تا کلید انداختن تو در و حتی بالا کشیدن زیپ شلوار و بستن دکمه! ولی به نظرم همین مسائل باعث میشه چپ دست ها چون همیشه مجبورن دنبال راهی برای آسون کردن کارها باشن، افراد خلاق تری بشن

nana razpoush
پنجشنبه ۲۴ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۴:۰۸:۱۵ بعد از ظهر

کاش تو ایران هم لفت هند شاپ وجود داشت.. تو اکثر کشورها اینجور فروشگاه ها که ابزار و وسایل مخصوص چپ دست ها رو می‌فروشن هست، اما تو ایران نیست. یا دست کم من ندیدم..

Metti
پنجشنبه ۲۴ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۴:۲۳:۳۱ بعد از ظهر

فقط می تونم بگم، اینکه طرف از کدوم دست استفاده می کنه هیچ برتری نسبت به اون یکی نداره.

مثطفی
پنجشنبه ۲۴ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۵:۴۸:۵۷ بعد از ظهر
در جواب به Metti : فقط می تونم بگم، اینکه طرف از کدوم دست استفاده می کنه هیچ برتری نسبت به اون...

کاملا موافقم
البته توی بحثم گفته شده که ماجرا برتری نیست، اما اینکه زندگی توی دنیا برای ۱۰ درصد از آدماش سخت تر باشه اصلا چیز جالبی نیست

سیمین جمشیدی
پنجشنبه ۲۴ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۶:۴۳:۲۶ بعد از ظهر

من برخورد بدی ندیدم با چپ دست بودنم اما پدرم که ایشونم چپ دستن از اول ابتدایی انقدر تنبیه شدن که با دست راست بنویسن که دیگه عادت کردن نوشتن رو با دست راست انجام بدن! ولی هنوز بقیه کار ها مثل غذا خوردن، بریدن، نقاشی با قلمو و ... رو با دست چپ انجام می دن.

سیمین جمشیدی
پنجشنبه ۲۴ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۶:۴۷:۱۶ بعد از ظهر

و هر بار به این داستان بدشگونی و دید منفی در گذشته فکر می‌کنم فقط در تعجب میمونم که چطور در این مورد این همه حماقت وجود داشته‌. من کلا سخت نگرفتم هیچ وقت ولی خب جاهایی بوده که اگه وسایل مخصوص چپ دستا در اختیارم بود خیلی راحت تر بودم. کنسرو باز کن یکیشه مثلا.

nana razpoush
پنجشنبه ۲۴ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۶:۵۱:۴۱ بعد از ظهر
در جواب به سیمین جمشیدی : و هر بار به این داستان بدشگونی و دید منفی در گذشته فکر می‌کنم فقط در تعجب م...

وای کنسرو باز کن... قشنگ کابوسه برام! اونقدر دستمو بریدم با این ابزار شیطانی پلید ⁦;-)⁩ آخریشم همین چند دقیقه پیش بود ⁦⁦:(

سیمین جمشیدی
پنجشنبه ۲۴ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۶:۵۲:۱۷ بعد از ظهر
در جواب به alireza : ارتباط نیمکره راست مغز با چپ دست بودن چی؟؟؟؟؟...

مغز دو نیمکره ی اصلی داره که عملکردشون با اندام های سمت مخالف بدن در ارتباطه. افرادی که نیمه ی راست (راست دست ها) بدنشون مهارت بیشتری داره نیمکره ی چپ مغزشون فعال تره و ما افراد چپ دست نیمکره ی راست مغزمون. هر نیمکره هم مسئول یه سری چیزاس. مثلا خلاقیت متعلق به نیمکره‌ی راسته.

مثطفی
پنجشنبه ۲۴ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۳۴:۱۰ بعد از ظهر
فریبا غ
پنجشنبه ۲۴ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۴۵:۴۳ بعد از ظهر

سلام . منم یک چپ دست هستم و چون رشته تربیت بدنی خوندم اکثر ورزشها رو انجام دادم و در ورزشهای رزمی و تیراندازی معلومه که چپ دست هستم ولی بقیه ورزشها رو میتونم مثل راست دست ها انجام بدم.

فریبا غ
پنجشنبه ۲۴ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۴۸:۱۳ بعد از ظهر

الان هم که کلاس تیراندازی با کمان میرم در به در دنبال یک کمان کامپوند چپ دست هستم هم تجهیزاتش گرون تره برای چپ دست ها هم کمتره

nana razpoush
پنجشنبه ۲۴ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۰۶:۳۸ بعد از ظهر
در جواب به مثطفی : پیشنهاد میشه از کنسرو با درب آسان بازشو استفاده کنین...

غالباً اینقدرم عقل و درایت باشد ⁦:-D⁩ منتها این آسان باز نشو بود خب!

Sara falah
جمعه ۲۵ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۷:۴۶:۳۵ بعد از ظهر

کیا چپ دستم(:

reza refahi
جمعه ۲۵ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۴۱:۲۹ بعد از ظهر

سلام

reza refahi
جمعه ۲۵ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۴۲:۳۸ بعد از ظهر

سلااام کسی نیست

reza refahi
جمعه ۲۵ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۴۵:۵۹ بعد از ظهر
در جواب به Sara falah : کیا چپ دستم(:...

سلام سارا خانوم اهل کجایین

امیر کیان ارثی
شنبه ۲۶ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۹:۰۸:۱۴ قبل از ظهر

امان از دقتی که خوشنویسی کار میکنی و پشت دستتا نمیبینی باید تجربی بنویسی

mary 1133
شنبه ۲۶ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۱:۴۶:۲۶ بعد از ظهر

بنظر من چپ دست‌ها برای راحت زندگی کردن در دنیای راست دست‌ها گاهی مجبورند از هردونیمکره مغزشون استفاده کنند و همین امر باعث شده افراد باهوش‌تری باشند. روزتون پساپس مبارک دوستان چپ دستم

alireza
شنبه ۲۶ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۱:۵۹:۰۱ بعد از ظهر
در جواب به فریبا غ : الان هم که کلاس تیراندازی با کمان میرم در به در دنبال یک کمان کامپوند چپ دس...

پیدا کردن یه سری از تجهیزات سخته اما نباید خسته شد و کوتا اومد چپ دست‌ها تو خیلی از رشته‌های ورزش مثل تنیس و بوکس از راست دستها موفقتر هستند، چون حریف میتونن غافلگیر کنند.واستون ارزو موفقیت دارم

فریبا غ
شنبه ۲۶ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۳:۵۳:۲۸ بعد از ظهر
مریم
شنبه ۲۶ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۴:۲۴:۴۵ بعد از ظهر

دوستان یه سوال ذهنم درگیر کرده ایا واقعا چپ دست یا راست دست بودن ارثی؟

فریبا غ
شنبه ۲۶ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۴:۳۶:۳۸ بعد از ظهر
در جواب به مریم : دوستان یه سوال ذهنم درگیر کرده ایا واقعا چپ دست یا راست دست بودن ارثی؟...

تا حالا به این موضوع توجه نکرده بودم. ولی مادر و پدر من هر دو راست دست هستند و من دوتا خواهر هم دارم اونا هم راست دست هستند و فقط من چپ دستم مادربزرگ و پدربزگم هم راست دست بودند. توی بچه ها هم یکی از دخترخاله هام چپ دست ه. بقیه همه راست دست هستند.

مسعود
شنبه ۲۶ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۶:۱۷:۵۷ بعد از ظهر
در جواب به مریم : دوستان یه سوال ذهنم درگیر کرده ایا واقعا چپ دست یا راست دست بودن ارثی؟...

بله این موضوع ارثی هست ، اما مثل خیلی از موارد ژنتیک دیگه ممکنه در یکی دو نسل ظاهر نشه، مثلا یکی از ریشه های دوقلو زایی هم ژنتیکه اما اینجوری نیست که توی همه نسلها ژن فعال بشه، بلکه توی یک فامیل و چند نسل ممکنه چند مورد خاص فعال شدنش رو ببینیم، ولی به شکل وراثتی داره منتقل میشه..

asefpur
دوشنبه ۲۸ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۶:۳۲:۳۹ بعد از ظهر

یادم نمیره که کلاس سوم دبستان از معلم کتک خوردم چون توی درس قرآن با دست چپ روی کلمات قرآن دست گذاشتم

asefpur
دوشنبه ۲۸ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۶:۳۵:۱۵ بعد از ظهر

توی اردو موقع ناهار وقتی بچه ها میدیدن من با دست چپ قاشق رو دستم میگیرم بهم میگفتن دیوونه و بعدش میگفتن همه با دست راست غذا میخورن و تو داری اشتباه میکنی

فریبا غ
دوشنبه ۲۸ام امرداد ۱۳۹۸ ۰۸:۰۹:۰۹ بعد از ظهر
fateme:)
پنجشنبه ۳۱ام امرداد ۱۳۹۸ ۱۰:۳۹:۵۷ قبل از ظهر

من چپ دست نیستم و نمیتونم چیزی دربارش بگم ولی اگه راستشو بخاید همیشه دلم میخاسته با دسته چپمم کار کنم و این ک یکی چپ دست باشه ب نظرم نشونه ی هوشه زیادشه یا تمرینه مداوم ک اراده ی قویی میخاد????

ثبتید!ممنونیم ازینکه نظر دادید!
چه چیزی باعث بهتر شدن ما میشود؟