خلاصه مطالعه‌های همه ی کسایی که در چالش مطالعه شرکت کردن اینجا نوشته شده ...

14 روز مطالعه

هر روز 20 دقیقه مطالعه
رویان
دوشنبه ۶ام بهمن ۱۳۹۹ ۰۱:۰۸:۵۳ قبل از ظهر
بزرگترین اصل مدیریت در دنیا

ما در یک فرهنگ آنی به سر می بریم که به خود می بالد که برای همه چیز راه حل مقطعی فوری دارد و تعجبی ندارد که این فرهنگ در کار ما هم منعکس شده است. اغلب، ما برای راه حل کوتاه مدت و سرهم‌بندی که نهایتاً مسائل بیشتری به وجود می آورد به یکدیگر پاداش می دهیم. همه ما می دانیم که در زندگی و امور تجاری ،آینده متعلق به کسانی است که برای آن آماده شده اند لیکن فرهنگ آنی ما را به این پندار خام کشانده است که آینده فکری به حال خودش خواهد کرد. راه حل اساسی مستلزم صرف وقت، بینش ،صبر، فداکاری و انضباط است لیکن در بلند مدت سود زیادی دارد.

رویان
یکشنبه ۵ام بهمن ۱۳۹۹ ۰۱:۲۶:۳۰ بعد از ظهر
شهد شهود

دو روز بود چیزی نخورده بود به طوری که چشمانش نور خود را از دست داده بود. از معاصرین شیخ کاشی و در نهایت علم و زهد و تقوا بود. مرا صدا زد و فرمود برو نزد فلانی و از قول من بگو ۲ ریال قرض بدهد. نزد آن آقا که از تجار سرشناس بود رفتم و... رو ترش کرد و گفت بگویید وجهی موجود ندارم. با دست خالی برگشتم مدرسه. فرمود چه شد گفتم پول نداد و... شوهرم استاد به سختی ناراحت شد و رو به آسمان کرد و دو سه بار فرمود نداد نداد... عصر همان روز در شهر صداپیچید که انبار همان تاجر با ۸۰ هزار تومان اجناس از بین رفته است... و من یقین کردم که این اثر همان رو به آسمان کردن استاد بود. بترسید از دعای ستمدیده همانا دعای ستمدیده به آسمان بالا می‌رود.

مهدی
یکشنبه ۵ام بهمن ۱۳۹۹ ۰۱:۴۹:۰۹ قبل از ظهر
منبع
آن سوی دیوار / اقتصاد چین

در ادامه کتاب آنسوی دیوار، در فصل اول وارثان چین پس از مائو با کشورهای همجوار و در حال توسعه ای رو به رو شدند که اقتصادشان سال ها از چین جلوتر بود. رهبران چین با دو مساله رو به رو بودند، کنترل سیاسی حاصل از نظام کمونیستی و بهبود برای افزایش رشد اقتصادی که منجر به جامعه باز می شود که در تمامی کشورهای پسا کمونیستی مساله ای حاد و متضاد بوده است. رهبران چینی توانسته اند بین این دو مساله تعادلی ایجاد کنند و سیطره خود را حفظ کنند و برای آینده برنامه ریزی کنند. در فصل دوم، اقصاد جامعه روستایی در چین که پایه اصلی کمون ها را ایجاد می کند، بررسی می شود ...

مهدی
شنبه ۴ام بهمن ۱۳۹۹ ۰۱:۱۹:۴۰ بعد از ظهر
آن سوی دیوار / اقتصاد چین

اقتصاد مائوییستی چین به حالتی در اومده که تا چند سال آینده به قدرت اقتصادی اول جهان تبدیل میشود ولی چطور یک سیستم اقتصادی براساس ایدئولوژی کمونیستی می تونه پس از چند دوره ویرانی بر اقتصاد سرمایه داری غربی پیروز بشه؟ در فصل ابتدایی نویسندگان توضیحاتی درباره دوران خفقان حکومت مائو بر چین ارائه دادن در حالی که در همون دوران کشورهای اطراف داشتن رشد می کردن....

رویان
شنبه ۴ام بهمن ۱۳۹۹ ۱۲:۴۲:۴۲ قبل از ظهر
خون انار گردن پاییز است

ایستاده بودم چشم در چشم خورشید... و دل دل می‌کردم برای طلوع کاملش... تکلیفم با شب و روز ،روشن است اما امان از گرگ و میش قبل از طلوع... هراسانم می کند ،حالی بین خوف و رجای زندگی ست ...دلت قرص است به طلوع، اما هنوز همه جا ردی از شب مانده ...باید یادم باشد ،یادمان باشد که تاریک ترین زمان شب، قبل از طلوع خورشید است... و الشمس و ضحاها -قسم به خورشید و تابندگی اش

رویان
جمعه ۳ام بهمن ۱۳۹۹ ۰۲:۰۳:۰۸ بعد از ظهر
خدا بود و دیگر هیچ نبود

ای انسان تو محبوب منی دنیا را به خاطر تو خلق کرده ام و تو را بر صورت خود آفریده ام و از روح خود در تو دمیده ام و اگر کسی به ندای تو لبیک نمی‌گوید به خاطر آن است که هم طراز تو نیست و جرئت برابری و همنشینی با تو را ندارد. حتی جبرئیل ،بزرگترین فرشتگان قادر نیست که همطراز تو شود زیرا بالش می سوزد و از طیران به معراج باز می ماند. ای انسان تو مرا دوست میداری و من نیز تو را دوست می دارم تو از منی و به سمت من باز می گردی.

رویان
پنجشنبه ۲ام بهمن ۱۳۹۹ ۰۱:۱۹:۴۴ بعد از ظهر
رازهایی درباره مردان

اشتباه های ششگانه زنان ۱_زنان با شوهران خود مانند یک بچه برخورد می‌کنند و نسبت به آنان رفتار مادرانه دارند. ۲_زنان در روبرو شدن با مردان به کلی خود و عقایدشان را فراموش کرده و شوهر را برتر از خود می دانند. ۳_زنها به قدرت و توانایی مردان بسیار علاقه‌مند هستند. ۴_دست کم گرفتن توانایی‌ها و حتی در بعضی مواقع مخفی کردن آنها. ۵_زنها در مواجهه با مردها ازخود ضعف نشان می‌دهند. ۶_زن ها هنگامی که از شوهرشان چیزی می خواهند خود را تا حد یک دختر بچه پایین می‌آورند.

رویان
چهارشنبه ۱ام بهمن ۱۳۹۹ ۰۶:۵۴:۲۳ بعد از ظهر
هشت کتاب

اهل کاشانم روزگارم بد نیست تکه نانی دارم خرده هوشی سر سوزن ذوقی مادری دارم بهتر از برگ درخت دوستانی بهتر از آب روان و خدایی که در این نزدیکی است لای این شب بوها پای آن کاج بلند روی آگاهی آب روی قانون گیاه من مسلمانم قبله ام یک گل سرخ جانمازم چشمه مهرم نور دشت سجاده من من وضو با تپش پنجره ها می گیرم در نمازم جریان دارد ماه جریان دارد طیف سنگ از پشت نمازم پیداست همه ذرات نمازم متبلور شده است من نمازم را وقتی می خوانم که اذانش را باد گفته باشد سر گلدسته سرو من نمازم را پی تکبیره الاحرام علف می خوانم پی قدقامت موج کعبه ام بر لب آب کعبه ام زیر اقاقی هاست کعبه ام مثل نسیم می رود باغ به باغ میرود شهر به شهر حجرالاسود من روشنی باغچه است .

رویان
سه شنبه ۳۰ام دی ۱۳۹۹ ۰۱:۵۶:۵۳ قبل از ظهر
پدر و مادری قاطع و مهربان باشید

چگونه با کودک سالاری مبارزه کنیم؟ اشتباه اول والدین اهل شعار و حرف هستید تا عمل. اشتباه دوم والدین تحمل دیدن اشک ها و شنیدن صدای گریه کودک را نداشته اید. اشتباه سوم والدین گاهی تندی و خشونت را فراموش کرده‌اید. اشتباه چهارم والدین خواهشی را که از او دارید به زبان نمی آورید. اشتباه پنجم والدین بی جهت در جاهای نامناسب و غیر لازم به او هدیه و جایزه داده اید. اشتباه ششم والدین به فرزندتان اجازه داده اید که وسط حرف شما حرف بزند. اشتباه هفتم والدین دوست ندارید فرزندتان را مایوس کنید.

رویان
دوشنبه ۲۹ام دی ۱۳۹۹ ۰۲:۴۹:۰۰ بعد از ظهر
قدرت عادت

ما برای درک عادت‌هایشان نیاز داریم اجزای چرخه هایمان را شناسایی کنیم.هنگامی که چرخه عادت یک رفتار خاص را تشخیص دادیم آنگاه می توانیم به دنبال روش های باشیم تا کارهای تکراری یا روتین جدید را جایگزین کاری قدیمی کنیم. برای مثال ما عادت بدی داریم هر روز بعد از ظهر به کافه می‌رویم و یک کلوچه شکلاتی می خریدم. این عادت باعث میشود چند کیلوگرم اضافه وزن پیدا کنیم و در نتیجه اضافه وزن همسرمان نکاتی را گوشزد کند.سعی می‌کنیم این عادت را مهار کنیم تا جایی که یادداشتی روی کامپیوترمان نصب کرده و روی آن مینویسیم خوردن کلوچه ممنوع. نخستین گام شناخت همان کار تکراری است. گام دوم تجربه آزمایش پاداش یا نتیجه است. گام سوم جدا کردن نشانه یا آغازگر است. گام چهارم داشتن یک برنامه است. واضح است که تغییر برخی عادات دشوار به نظر می‌رسد اما این چارچوب جایی برای آغاز است و گاهی تغییر به صرف زمانی طولانی و گاهی به آزمایش ها و شکست های مکرر نیاز دارد اما هنگامی که چگونگی عملکرد یک عادت را در میابیم با شناسایی محرک ،کار تکراری و پاداش بر آن مسلط میشویم.

ثبتید!ممنونیم ازینکه نظر دادید!
چه چیزی باعث بهتر شدن ما میشود؟